top of page

Stowarzyszenie

Salezjanów Współpracowników

w Środzie Śląskiej 

To wspólnota osób dorosłych, które formują się, integrują, angażują się w życie Oratorium św. Jana Bosko w Środzie Śląskiej i wspierają swoim doświadczeniem i modlitwą grupy młodzieżowe. W sensie formalnym Stowarzyszenie ma swoje struktury, odpowiadające podziałowi na Inspektorie Salezjańskie. Założycielem Stowarzyszenia Salezjanów Współpracowników jest św. Jan Bosco. Więcej o samym Stowarzyszeniu można przeczytać tutaj: www.sws.salezjanie.pl

Wspólnota w Środzie Śląskiej 

Nasza wspólnotowa formacja opiera się na dwóch głównych filarach. Pierwszym z nich jest formacja i modlitwa (wspólnotowe Msze św., adoracje, codwutygodniowe spotkania), a drugim działanie (nasze zaangażowanie w życie parafii i lokalnej społeczności, szczególnie na dziełach skierowanych do młodzieży). Skupiamy także na nauczaniu ks. Bosko, rozważaniu Pisma Świętego oraz bieżących sprawach związanych z naszą działalnością. Ponadto staramy się tak organizować swój wakacyjny odpoczynek, by móc wspólnie wyjechać na wczasorekolekcje, podczas których łączymy rekreację fizyczną z duchowym wzrostem. W ciągu roku spotykamy się również z młodzieżą podczas uroczystej wigilii w Oratorium i imienin naszego księdza opiekuna. Nie brakuje też spotkań w mniejszym gronie, ponieważ wspólnota jest dla nas miejscem, w którym pomagamy sobie nawzajem w wielu kwestiach, począwszy od spraw remontowych po modlitwę w ważnych dla nas intencjach.  

Etapy formacji 

Stowarzyszenie Salezjanów Współpracowników proponuje konkretną drogę formacji. Jej pierwszym etapem, czyli jednocześnie pierwszym krokiem obecności we wspólnocie jest bycie aspirantem. Aspirantat trwa minimum dwa lata i jest to czas, kiedy kandydat i wspólnota rozeznają wspólnie, czy to jest jego droga, czy to jest charyzmat, zgodnie z którym chce działać. Przez dwa lata aspirant poznaje duchowość salezjańską, życie księdza Bosko, funkcjonowanie wspólnoty itd. Po tym czasie oraz po formalnym, pozytywnym zaopiniowaniu rady, może złożyć podanie i rozpocząć drugi etap, czyli zostać Członkiem Stowarzyszenia. W naszej wspólnocie działa również kilka grup zaangażowania. Uczestnictwo w nich, zgodnie ze swoimi zainteresowaniami i talentami, pomaga w funkcjonowaniu wspólnoty – zarówno w znaczeniu organizacyjnym, jak i konkretnych działań na zewnątrz, np. skierowanych do młodzieży. 

Obowiązki

Do czego zobowiązujemy się, wstępując do wspólnoty SSW? Przede wszystkim decydujemy się na formację wspólnotową i indywidualną. Formacja wspólnotowa to 1,5 godzinne spotkania co dwa tygodnie, w następującym schemacie: adoracja, konferencja i forma dzielenia. Formacja indywidualna polega na trosce o własne życie duchowe. Każda z dróg - aspirant i członkostwo stałe w SSW - zakłada inne obowiązki. Łączy je m.in. poznawanie ducha ks. Bosco i życie według charyzmatu salezjańskiego. Chcesz dowiedzieć się więcej? Zapraszamy do kontaktu z nami! 

bottom of page